پراکنده از گوشه و کنار (16)

چند شب پیش برنامه مستند شوک که از شبکه سوم سیما پخش می شود گزارش از یک دزدی از بانک را پخش می کرد .  در بین برنامه مصاحبه ها را هم پخش می کرد . از یکی از ان ها پرسید : " برای چی دزدی کردی ؟ "  جوابش بی نهایت جالب بود گفت : " چرا میگید دزدی ؟ من دزدی نکردم مگه از دیوار مردم رفتم بالا ؟. پول بانک را دزدیم که زحمتی برایش کشیده نشده بود . بیمه بود . مال کسی نبود پس دزدی نبوده است "!!!!اابتدا طبق معمول شروع کردم به حرص خوردن اینکه عجب آدم پرروی است و رو دارد که از این حرف ها می زند اما بعد که عمیق تر فکر کردم دیدم حق دارد وقتی در جامعه اسلامی ما دزدی های بزرگ و خلاف های بزرگ و بی اخلاقی های بزرگ تر از سوی آدم های مهم و بر سرقدرت نشسته سر می زند و باکشان هم نیست و هیچ کسی هم آن ها را پای میزمحاکمه واقعی نمی کشاند چه انتظاری از این آدم ساده می توان داشت ؟ معلوم است دزدی می کند و سرش را بالا هم می گیرد معلوم است بی اخلاقی می کند و گردنش هم کلفت است . اصلا تعجب ندارد با این اوضاع سران مملکتی اگر ببینیم این خلافها روزبروز بیشتروبیتشر شود .

*****

 اخیرا برای یک عده از مسولین ادارات و شعب بانک ،  ماموریت های کاری که نه تفریحی گذاشته می شود که در پی ان حق ماموریت هم داده می شود که خیلی درست نیست . اردوهای تفریحی که فقط برای یک عده خاص گذاشته می شود در پی اش بریزو به پاش هایی هست . هزینه هایی هست که از جیب سایر کارمندان  می رود اینکه چه کسی آن ها را طراحی می کند من نمی دانم اما این را خوب می دانم که همین موضوعات باعث  بروز یک سری بی اخلاقی ها و بی نظمی ها در یک سری کارمندانی که منتظر فرصت اند که از آب گل آلود ماهی بگیرند می شود . همکاری داریم که صبح ها دیر سرکارش حاضر می شود اعتراض که کنی می گوید : " این همه توی این بانک بخور بخور است من صدایم در نمیاد حالا که دیر میام سرکار شماها صداتون در میاد ؟" توی محیط کار با کامپیوترش مشغول بازی است یا اینکه کتاب زبانش را باز می کند اعتراض که کنی می گوید : " توی کدام اداره این بانک کارمفید کرده میشه که از من توقع کار دارید ؟ تازه اون کارمند اداره اضافه کارش هم براهه . حکم و حقوق خوب هم میگیره . ماموریت آنچنانی میره . من باید اینجا کار کنم ؟ " با این تفاسیر دیگر آدم نمی تواند اعتراض داشته باشد نمی تواند از بقیه پویایی بخواهد .نمیشود از دیگران خواستار کارمفید شد .چرا ؟چون جواب های اینطوری می شنوی  وقتی کار از بالایی ها درست نباشد پایینی ها را نمی شود درست کرد این را باور کنیم .

****

در بحثی بین همکاران  شرکت کرده بودم بحث بر سر این بود که اخیرا یک سری دهاتی - البته به زعم برخی همکاران -از شهرستان آمده اند که شده اند آقابالاسربرای ما و چیزی بارشان نیست و جای ما تهرانی ها را اشغال کرده اند و از این قبیل حرف ها .اینکه بعضی وقت ها یک سری که از شهرستان ها به تهران می آیند و بر سر پست و مقام هایی قرار می گیرند که شاید بعضا جنبه نداشته باشند و جوگیر شوند را قبول دارم اما این موضوع تهرانی و شهرستانی ندارد . مگر چقدر از همین تهرانی های ساکن تهران اصیل تهرانند که ادعا دارند ؟حالا اصلا هم باشند مگر چه مزیت و برتری دارند ؟چون متعلق به پایتخت هستند باید فخرفروشی کنند ؟! چرا اینقدر ما افکارمان بچه گانه و سطح پایین است ؟ چرا اگر دلمان از چیز دیگری پر است ماهیت و شخصیت دیگری را زیرسوال می بریم ؟ . ادم متولد شهرستان برای خودش ارزش و قربی دارد برابر ارزش و قرب ادم متولد تهران . این موضوع و بحث را من بارها و بارها در بین افراد مختلف شنیده ام . دلیلش را نمی دانم چیست واقعا نمی دانم .

/ 5 نظر / 35 بازدید
alma

سلام همکار عزیز ...با اجازه لینکتون کردم .

فریبا

اون آقای دزد داشته خودش رو تبرئه می کرده اخیرا تو مسیری که کرایه تاکسی همیشه دویست تومن بوده یه راننده ازم سیصد تومن گرفت گفتم ببخشید کرایه هاتون زیادتر شده گفت: میلیاریدی ازتون می دزدند حرفی نمی زنید اون وقت سر صد تومن معترضید گفتم : آقا من سوال کردم ببینم اگه حقتونه و کرایه بالا رفته مشکلی نیست و گرنه زورم میاد اضافه بدم . خیلیا از آب گل آلود ماهی می گیرن

زلال ؟

سلام علیکم. دنیای عجیبی بود و شده.. خیلی عجیب! بنده هم دیدم این مستند رو... نمی دونم چی باید بگم ... ممنون از حضورتون توی این مدت و لطفی که داشتین... التماس دعا لای الامور الیک اشکوا ؟!؟

شیخ نهایی

این مهمانیها حکایتی است ، به چشم دیده ام ! شاد باشی