فروشنده های بی انصاف

چند روز پیش وقتی از سر کار بر می گشتم توی مسیر به  چند تا مغازه پیراهن فروشی  مردانه برخورد کردم . یادم افتاد که آقای همسر به پیراهن احتیاج دارد . تصمیم گرفتم که برایش یک خریدی بکنم همینطور که ویترین ها را نگاه می کردم تا یکی را انتخاب کنم  چشمم به داخل یکی از همین مغازه ها  افتاد انگار فروشنده با چند تا از دوستانش مشغول گفتگو بود. شنیدم که گفت :" به خانمه دو تا پیراهن فروختم چونه زد به یک مبلغی رسیدیم که بنده خدا فکر کرد تخفیف بهش دادم ....." و بعد صدای ای ول و تعریف و تمجید دوستانش را شنیدم . دلم نمی خواست دیگر آن جا بمانم یا اینکه خریدی بکنم .  احساس بدی به من دست داد اینکه چقدر از این فروشنده ها زیادند و چقدر از این جنس ها با قیمت های غیر واقعی به ما خریدارها فروختند . ! و چقدر سر خریدارها را کلاه گذاشتند و این کارشان را زرنگی قلمداد کردند !!!!

یاد روزی افتادم که توی یک مغازه ملافه فروشی مشغول گشت بودم که آقای فروشنده رو به همکارانش کرد و گفت : بچه ها این تشک بچه که مناسب بچه هایی است که شب اداری دارند برچسب قیمت ندارد به نظرتون چند بزنم؟! یکی از همکارانش گفت : 150000تومان خوبه است . یکی دیگر از همکارانش گفت : "اتفاقا یک خانمه امروز سراغ این تشک را می گرفت قیمتش خوب است ." و بالاخره همه توافق کردند که همان قیمت را برچسب بزنند . !!!!حالا من به عنوان یک خریدار اتفاقی آن جا بودم و شنیدم که قیمت را توافقی و دلبخواه روی جنس می زنند اما اگر مثلا بعنوان یک خریداری که احتیاج مبرم به آن جنس داشتم مراجعه می کردم و بر اساس نیاز می خریدم خوب سرم کلاه نرفته بود ؟ آخر مگر من خریدار تا چقدر می توانم  روی همه اجناس یک متخصص باشم که حدس بزنم این قیمت می ارزد یا نه ؟ و اصلا تخصص هم داشته باشم چقدر مگر وقت دارم که بگردم تا جایی را پیدا کنم که فروشنده اش اینقدر منصف باشد که قیمت پرت وپلا به من نگوید . و جنس را به قیمت واقعیش به من بگوید و یا حداقل سود خودش را انصافی روی جنس بگوید . ؟!!

نمی دانم را ه برخورد با اینگونه فروشنده ها چیه ؟ آیا نخریدن ؟ آیا بحث کردن ؟ اگر تعداد این فروشنده ها آنقدر زیاد باشد که هست آیا نخریدن چاره کار است ؟پس من نیازم را چظوری تامین کنم ؟ شما چی فکر می کنید ؟ 

/ 7 نظر / 7 بازدید
آقای همسر

خانم لمبتون که سالها در ایران در باب فرهنگ و تاریخ ایران کار کرده است نظر جالبی در مورد قیمت اجناس در ایران دارد. وی می نویسد قیمت کالا در ایران بر اساس قیمت واقعی کالا تعیین نمی شود و بر اساس تخمینی است که فروشنده از میزان ثروت مشتری بعمل می آورد.

کارمند بانك رفاه

سلام همکار دلیل همه این کارا بی قانونیه.متاسفانه مملکت به این بزرگی با مسئولان ناکار آمدش یه قانون جامع برای نظارت و رسیدگی به این امور نداره و فقط مصرف کننده است که متضرر میشه.هرکسی تو هر صنفی که هست سهم خودش رو از بی قانونی مملکت می خواد و به قول شما انصافی هم که وجود نداره .این بی قانونی و بی انصافی همه جا هست.راننده ها وقت کرایه گرفتن- نانواها وقت پختن نان - فروشنده ها وقت فروش اجناسشون- نقاش و بنا وقتی که میخوان دستمزدشون رو بر اساس متر مربع حساب کنند هیچ قانونی نگفته که چقدر باید حساب کنند و ....هزاران حرفه دیگه که همین وضعیت رو دارند.

الهدی

سلام عزیزم می دونی ! به نظر من بهتره از فروشگاه هایی که همه ی اجناس شون برچسب قیمت دارند خرید کرد.البته امیدوارم کیفیت محصولاتشون خوب باشه.همه جا همین درد هست ها .... چند وقت پیش خرید کلی داشتیم باور کن فقط از ظاهرمون فهمید که چقدر کلااااااااه باید سرمون بذاره و گذاشت!! وجدان مساله ی مهمی ست.کاری هم به مسلمان و غیر مسلمانش ندارم.

سیمین

ای داد بیداد.ما ایرانی جماعت که تا زانو سرمان کلاه رفته ببخشید که دیر بهتون سر زدم شرمنده ولی بازم اومدم[گل]

Mr Mersava

سلام همکار گرامی؛ شما چه توقعی دارید، توقع دارید مردم چیزی را که احتیاجشان میشود و برایشان ضرورت پیدا میکندخریداری ننمایند، یا آنقدر به این مغازه و آن مغازه مراجعه نمایند که آخرش چی همانطور که فرمودید وقتشان را تلف نمایند/تا زمانی که تلفنهای تماسی که سوی نهادهای دولتی اعلام میشود را کسی پاسخگو نیست/تا زمانی که دولت به کشور چین التماس میکند "شما که بازار ما را گرفته اید لااقل جنسهایی که به اروپا و از نوع مرغوبش صادر میفرمائید برای ما نیز ارسال بنمائید و....بهتر از این نمیشود. ========================= پشت صحنه بانکهای خصوصی چه میگذرد ؟! With What's New In Your Service "" K37262.blogfa.com ""

باد صبا

سلام متاسفم از این وضعیت. راستش راه حل خاصی به نظر من نمیرسه. منظورم اینه که راه حل ها در حد افراد جامعه نیسند. راه حل ها سختگیری و نظارت شدید توسط بازرسان ارگانهایی مثل وزارت بازرگانی و اصناف و غیره است نه در حد خریداران. امیدوارم حس نا امیدی از نوشته ام برداشت نشه. ولی من فکر می کنم اگه بدونیم این رفتار ها جزو خصلتهای آدمهاست کمتر اذیت و ناراحت می شیم. بعضی جاها به خاطر قوانین و بستر مناسب و نظارت انجام نمیشه و بعضی جاها هم به خاطر وجدان بیدار و ترس از عاقبت و قیامت و غیره و بعضی وقتا هم که وجدان بیداری نیست و نظارت سختی هم نیست خب طبیعیه که رفتار های بدی هم اتفاق میفته. بگذریم. به امید فردایی بهتر [گل]

بشری

سلام کاسب هم کاسبهای قدیم . میگن یک زمانی . خیلی قدیم ها . بازازی ها قبل از اینکه کرکره مغازه هاشون را بکشن بالا ، میرفتن و پای درس مینشستن و دوتا مسئله راجع به کسب و تجارت یاد میگرفتن و بعد می امدن سر دکونهاشون ...