عمه خاتون

پاییز که می شد عمه خاتون فرش را از توی ایوان جمع می کرد . دیگر نشستن توی ایوان صفایی نداشت چون  هوا کمی خنک می شد و هر چقدر هم شعله سماور را زیاد می کردی فایده ایی نداشت . البته  من بساطی که عمه خاتون توی ایوان پهن می کرد را خیلی دوست داشتم منظره قشنگی به حیاط می داد . هر وقت از بیرون داخل خانه میشدی تماشای آن برایم لذت بخش بود اما این روزها دیگر از آن صفا خبری نبود . ایوان که خالی از فرش بود انگار زندگی جریان نداشت .  عادت کرده بودم به بساط سماور و چایی و مسقطی های عمه خاتون وسط ایوان .  

پاییز یک تفاوت دیگری هم در منظره خانه ایجاد کرده بود .  بر گ  های درخت  های کنار باغچه  توی حیاط پر  میشد و وقتی از رویش رد می شدیم چنان خش  خشی  میکرد که انگار چه خبر شده است . دوست داشتم با سرو صدای بیشتری از رویشان رد بشوم و این صدای خش خش آن ها را بیشتر می کرد . آن روز هم که وارد خانه شدم حیاط پر بود از برگ های زرد و نارنجی . ترجیح دادم از رویشان رد بشوم . و با چنان سرو صدایی این کار را کردم  که این سرو صدا مادر و عمه خاتون را به حیاط کشاند . مادر من را که در آن حالت دید . با د لخوری گفت : چکار می کنی دختر ؟!  گفتم : "هیچی روی برگ ها راه می روم ". باز هم با همان حالت ادامه داد : این را که دارم می بینم منظورم این است که مگر بچه شدی کار من را زیاد می کنی فکر کردم گربه است . این را گفت و به اتاق رفت . از اینکه با گربه مقایسه شده بودم جا خوردم . رو به عمه خاتون کردم و گفتم : خب گربه یک میو میو می کند من که نکردم . عمه خاتون از این حرفم خنده اش گرفت  . گفت : خب راست میگوید این چه کاری است بیچاره کل حیاط را باید جارو کند .

گفتم : مگر من برگ ها  را ریختم ؟ فقط خردشان کردم . و بعد پشت سرم را نگاه کردم . حق با مادر بود وضع حیاط را بدجور به هم ریخته بودم . رو به عمه خاتون گفتم : مادر انقدر از کارم عصبانی بود که اصلا نپرسید چطوری آمدم تو ؟ عمه خاتون گفت : مگر کلید نداشتی ؟ گفتم : نه بابا . در حیاط باز بود . عمه خاتون در حالیکه داشت وارد اتاق می شد گفت : حتما ملوک خانم در خانه را باز گذاشته است . دنبالش رفتم و گفتم : برای چی آمده بود ؟ مادر که انگار از توی اشپزخانه حرف های ما را شنیده بود به جای عمه خاتون جواب داد : مگر بار اولش است . ؟ملوک خانم تقریبا همیشه اینجاست .

لباس هایم را عوض کردم . دوباره برگشتم پیش عمه خاتون و گفتم : دوباره ملوک خانم از خانواده شوهرش گله می کرد ؟ عمه خاتون سرش را تکان داد و گفت : گلایه های بیخودی . هر چقدر هم باهاش حرف می زنیم فایده ندارد که ندارد . مادر هم به جمع ما پیوست و گفت : "اما  مادر شوهرش بیش از حد توی زندگیشان دخالت می کند . بی انصافی هم نباید بکنیم . مدام در حال نیش زدن به این زن است ."  عمه خاتون ابروهایش را بالا برد و گفت : " اگر نیش می زند حتما نیشی هم می شنود . مگر نشنیدی  که می گویند جواب های ، هوی است . ؟! خب حتما ملوک خانم احترام او را ندارد . مادر شوهره هم تلافی می کند . هر چند کارش درست نیست .   "   . مادر گفت : پس چرا مادر شوهر من به من نیش نمی زد .؟"  اینبار من گفتم : " برای اینکه شما همیشه باهاش خوب بودید از گل بالاتر به او نگفتید " . مادر با تعجب نگاهم کرد و گفت : تو که تا حالا مادر آقاجونت را ندیدی از کجا میدانی ؟ " خودم را جمع و جور کردم و گفتم " آخر من شمار ا می شناسم " عمه خاتون لبخندی زد و گفت : " نیلوفر هیچ وقت کم نمی آورد . اما حق با اوست تو هم همیشه احترامش را داشتی . خب احترام ، احترام می آورد . " و بعد مکثی کرد  و دوباره ادامه داد : "   مادر با هزارتا مصیبت پسرش را بزرگ می کند و وقتی برایش زن می گیرد انتظاراتی دارد . دلش می خواهد عروسش احترامش را نگه دارد . انتظار بیجایی نیست که . هست ؟" این سوال را انگار از مادر پرسید . مادر هم جواب داد : " نه نیست . اما اگر هر کدام شرایط طرف مقابل را درک کنیم بیشتر مشکلات حل می شود . . " عمه خاتون گفت : " و البته اگر سعی کنیم خانواده همسرمان را تقریبا مثل خانواده خودمان بپذیریم و دوست داشته باشیم باز هم بیشتر مشکلات حل می شود . وقتی همسرمان را پذیرفتیم و دوستش داریم پس پذیرش و دوست داشتن خانواده او که دیگر مشکلی نیست تازه راحت تر هم هست . "

من که توی این حرف زدن های مادر و عمه خاتون شنونده بودم و فقط هی سرم را از مادر به عمه خاتون و از عمه خاتون به طرف مادر تکان می دادم اینبار گفتم : " مشکل ما بعضی خانم ها این است که فقط می خواهیم از طرف شوهرمان درک بشویم . خودمان و خانواده  مان از طرف شوهر پذیرفته بشویم . این درک را نداریم که قبل از اینکه او همسر ما بشود خانواده ایی داشته به نام مادر ، خواهر و ....اگر این را درک کنیم اصلا با خانواده شوهر مشکل نداریم " حرفم که تمام شد سکوت سنگینی  بین ما حاکم شده بود . مادر سکوت را شکست و رو به من گفت : همچی حرف میزنی که انگار تجربه چند تا زندگی را داشتی " خجالت کشیدم و سرم را پایین انداختم . عمه خاتون که متوجه شرمم شده بود گفت : " نیلوفر اگر ازدواج کند شوهرش را خوشبخت می کند . خانواده شوهرش را هم همینطور " بیشتر خجالت کشیدم . سرخی صورتم را حس می کردم . عمه خاتون نزدیک شدو دستی روی گونه ام کشید و گفت : " خجالت نکش . بالاخره نصیبت می شود . " و بعد آهی کشید و گفت : " خدا کند فقط من باشم و آن روز را ببینم " .   صحبت از ملوک خانم و خانواده شوهرش کشیده شده بود به من واقعا بعضی وقتها بعضی بحث ها چقدر جالب می شود . انگار من آن روز از بحثشان خیلی هم بدم نیامده بود . یادش بخیر  

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهدی

یک دانه هم خصوصی برات فرستادم گل خانم.[گل]

کارمند بانك رفاه

سلام چه خاطره جالبی و شنیدنی ای بود.ایوان و پاییز برگ ریز و پیش بینی عمه خاتون از آینده شما. راستی قالب جدید وبلاگتون خیلی خوبه.یه جورایی نو نوار شد.تنوع خوب و به موقعی بود.

یاس حسینیه

سلام از داستان تعریف کردنت خیلی خوشم میاد، آدم رو می بره تو اون حال و هوا عمه خانومت رو هم خیلی دوستش دارم یه جورایی به عمتون رفتین. ممنون که گه گداری به خونه میای. ارادتمند.

باد صبا

سلام اينجا كارمند غير بانكي يا غير كارمند هم ميتونه يادداشت بنويسه؟ خيلي جالب بود و همچنين پيشبيني شون روح رفتگانتون شاد

باد صبا

دوباره سلام خب وقتي علامت سوال گذاشتم يعني سواليه منظورم نوشته هاي شما نبود. منظورم نويسنده يادداشتها بود سر بلند و پيروز باشيد

شکلات

سلام نیلوفر جان..خانه ی جدید مبارک [گل]

عاشق پیشه

سلام وبلاگ خوبی دارید بسیار متاثر شدم به ماهم سری بزنید مقدمتان [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] باااارااااااان